Tanie strony internetowe cennik

Newsletter

Filmy dokumentalne

Prezentujemy recenzje filmów dokumentalnych i reportaży polecanych przez naszą organizację.

Uwaga, nasza organizacja nie popiera wszystkich poglądów zawartych w niżej wymienionych filmach. Chcemy zaprezentować naszym członkom i sympatykom listę ciekawych filmów z myślą, aby każdy indywidualnie szukał w nich prawdy i właściwych dróg.

Niżej wymienionych filmów szukaj w wypożyczalniach DVD,  www.youtube.com , www.allegro.pl i www.filmweb.pl


Betar (2010) - 53 minuty
Film dokumentalny „Betar" - wyreżyserowany przez Roberta Kaczmarka na podstawie scenariusza Piotra Gontarczyka. Opowiada on o niemal nieznanej obecnie żydowskiej organizacji, działającej w międzywojniu m.in. w II RP. Historii tej towarzyszy wiele niuansów, w dniu dzisiejszym bardzo niepoprawnych politycznie (chociażby koszule w kolorze symbolizującym „piaski Palestyny").

New Poland (2010) - 60 minut
Niektórzy wciąż wierzą, że w 1945 roku Polska została wyzwolona... najnowszy film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna rozwiewa wątpliwości. Już dziś elektryzujący opinię publiczną dokument zawiera m.in. wypowiedzi Władimira Bukowskiego, prof. Jana Marka Chodakiewicza, prof. Wojciecha Roszkowskiego,... * New * Poland Jak nas alianci sprzedali...

Towarzysz Generał (2009) - 75 minut
Biografia człowieka wzbudzającego niezmiennie kontrowersje w naszym kraju. Autorzy przybliżają sylwetkę generała Wojciecha Jaruzelskiego, ukazując całą drogę jego zawodowej kariery - od zesłania na Syberię poprzez karierę w PRL-u i stan wojenny, aż do objęcia urzędu prezydenckiego w III RP. Dokument ujawnia nieznane dotąd informacje, które jego realizatorzy zdobyli w moskiewskich archiwach radzieckiego wywiadu. Jest to lektura obowiązkowa dla młodych ludzi, którzy mają w planach związać swoją karierę z tak zwanym światem polityki w naszym kraju. Zawarta w tym filmie jest istota dobrobytu jaki oblegał Polskę za rządów tego dyktatora. Dokument ten odkrywa nam nieznane dotąd oblicze generała Jaruzelskiego. To historia pewnego żołnierza, który już w wieku 33 lat został generałem, stanął na czele marionetkowej junty w jednym z państw bloku wschodniego, a następnie został wyznaczony do roli prezydenta tegoż państwa. Wstrząsająca jest nie tylko błyskotliwa kariera, ale skuteczność technik manipulacyjnych jego mocodawców. Ich siła była tak wielka, że po dziś dzień niektórzy uplastycznieni medialnie obywatele wierzą, że ów człowiek był patriotą... Sojusz Lewicy Demokratycznej jest oburzony filmem "Towarzysz generał", wyemitowanym w poniedziałek, 1 lutego, w Jedynce. W liście skierowanym do prezesa TVP, Romualda Orła, SLD podkreślił, że film jest skrajnie jednostronny, nieobiektywnie skonstruowany i odbiegający znacząco od standardów, jakimi kierować powinna się telewizja publiczna.

Zaginiony świat komunizmu - Socjalistyczny raj
(2009) - 48 minut
Komuniści planowali uczynić Niemiecką Republikę Demokratyczną socjalistycznym rajem. Niestety, ich plany nie miały nic wspólnego z trudną rzeczywistością.

Zaginiony świat komunizmu - Królestwo zapomnienia (2009) - 51 minut
Rok 1968. W Czechosłowacji próby reform zostają brutalnie stłamszone przez wojska Paktu Warszawskiego.

Zaginiony świat komunizmu - Socjalizm dla jednej rodziny (2009) - 51 minut
Odcinek poświęcony Rumunii w czasach komunizmu. Niepodzielne rządy sprawowali wówczas Mikołaj i Elena Ceausescu.

Było sobie miasteczko... (2009) - 50 minut
Autorzy przywołują w filmie okoliczności zagłady Kisielina, zamożnego i dobrze prosperującego miasta na Wołyniu. 11 lipca 1943 r. doszło tam to prawdziwej rzezi - Ukraińcy w brutalnym mordzie w kościele zgładzili ponad 600 mieszkańców miasteczka, reszta uratowała życie uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Film jest nie tylko opowieścią o Polakach z Kisielina. To także refleksja nad zagładą polskich Kresów, ich bogatej kultury i tradycji. Głównymi narratorami są członkowie rodziny Dębskich, między innymi Krzesimir Dębski, znany kompozytor. Oprawę muzyczną filmu stanowią fragmenty oratorium "Kres Kresów", skomponowanego dla uczczenia pamięci ofiar mordów na Wołyniu.

Dziecko z google'a (2009) - 75 minut
Film jest podróżą przez trzy kontynenty opowiadającą o rozwijającym się przemyśle w dobie globalizacji. Doron, izraelski przedsiębiorca proponuje nową usługę – produkcję dzieci. Producent dziecka (jak to przedstawia się) umożliwia klientom outsourcing macierzyństwa zastępczego do Indii, jako sposób na obniżenie kosztów. Preferowany materiał genetyczny jest wybierany przez klientów, a reszta pozostaje w rękach producentów: plemniki i jaja można zakupić on-line. Firma posiada pakiety zarodków zamrożonych w ciekłym azocie, które pasują do preferencji klientów. Takie zarodki dostarczane są drogą lotniczą do Indii - gdzie są wszczepiane w łono lokalnych, zastępczych matek. Klient może przyjechać do Indii pod koniec dziewiątego miesiąca ciąży, aby odebrać dziecko.

Gen August Emil Fieldorf - Nil
(2009) - 15 minut
Polski biograficzny dramat historyczny z 2009 roku, opowiadający historię generała Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil". Film wyreżyserował Ryszard Bugajski, w tytułowej roli wystąpił Olgierd Łukaszewicz. Pokaz przedpremierowy odbył się w Warszawie 3 kwietnia[1], a ogólnopolska premiera w dniu 17 kwietnia 2009 r. Zdjęcia rozpoczęto 16 października 2007, a zakończono 21 maja 2008.

Dzieje Polaków.Ostatni żołnierze Niepodległej (2009) - 32 minuty
50 Lat zakłamywania historii początków PRL-u zrobiło swoje. Do tej pory mamy kłopoty z mówieniem o historii lat 44-56. Czy to wojna domowa? Wojna z bandami, czy wojna z antypolską agresją strony sowieckiej? Film o tych którzy walczyli do końca.

Marsz Wyzwolicieli
(2009) - 56 minut
Film przedstawia codzienne życie obywateli Związku Radzieckiego w latach 30. XX wieku. W filmie ukazane są przygotowania ZSRR do wojny z III Rzeszą, a także agresja na Polskę. Wykorzystane są fragmenty z dawnych kronik radzieckich, filmy propagandowe i plakaty. Film uzupełnia rozmowa z Wiktorem Suworowem.

Wypędzeni: Na Sybir (2009) - 49 minut
23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR w imieniu Hitlera i Stalina dokonali nowego podziału Europy Środkowo-Wschodniej. Po inwazji dokonanej przez Armię Czerwoną 17 września Rosja Radziecka zagarnęła wschodnie tereny Rzeczpospolitej do granicy ustalonej w tym tajnym porozumieniu. Było to prawie 52% obszaru przedwojennej Polski. Wkrótce na zajętych ziemiach rozpoczęły się aresztowania i wywózki na Sybir, najczęściej do Kazachstanu. Gehenna trwała do 21 czerwca 1941 roku. O pobycie na zesłaniu opowiadają "Pawłodarczycy", Sybiracy, wywiezieni do obłaści Pawłodarskiej. Realizatorzy wysłuchali wspomnień m.in. prof. dr. Kazimierza Obuchowskiego, Mirosławy Bednarczyk, Danuty Maciejewskiej, Longina Glijera, historyka Artura Kijasa oraz historyka Stanisława Alexandrowicza.

Zapomniane Powstanie
(2008) - 50 minut
W ostatnich latach dużo zmieniło się na plus jeśli chodzi o obchody wybuchu  Powstania Warszawskiego. Datę 1 sierpnia 1944 po edukacji w postaci licznych obchodów, a także niezliczonej liczbie programów telewizyjnych kojarzy coraz więcej osób. Niewątpliwie jest to budujące i nawet czerwone niedobitki twierdzące, iż zryw ten był niepotrzebny nie zamażą pozytywnego obrazu jaki panuje w sierpniu (szczególnie na stołecznych ulicach) w Polsce. Niestety są jeszcze inne ważne daty, które nie są z aż takim rozmachem przypominane i „podstawiane pod nos” (a tak trzeba dziś robić z historią) Polakom.
Taką datą jest min 27 grudnia (1918) – wybuch Powstania Wielkopolskiego. Podobnie jak Powstanie Warszawskie nie powinno być Powstanie Wielkopolskie ważną datą tylko dla miejscowych, ale dla wszystkich Polaków. Tym bardziej, że było to Powstanie zwycięskie.
My wrzucamy do pobrania film o adekwatnym do tego o czym piszę tytule „Zapomniane Powstanie”. Trwa on 50 minut i jest wygodną formą edukacji na temat tamtych wydarzeń.
W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W poznańskim cały czas rządzili jednak Niemcy. 27 grudnia nie po raz pierwszy i ostatni rozpoczęło się usuwanie obcych z ziem polskich. Odzyskiwanie terenów, przywracanie nauki języka polskiego w szkołach…
Podczas oglądania dokumentu dowiadujemy się sporo ciekawostek z kart historii naszego narodu. Na przykład w 1912 roku sędzia usunął z boiska piłkarza, bo ten odezwał się po Polsku do kolegi! I niech ktoś powie, że zrywy i ofiary nie mają sensu…
Przebieg Powstania opowiada nam narrator. Obserwujemy archiwalne zdjęcia oraz filmy bądź oglądamy rekonstrukcję wydarzeń. Polecamy rozkoszować się wraz z twórcami filmu dniami chwały i triumfu!

Narodziny Izraela (2008) - 59 minut
Zrealizowany przez brytyjskich dokumentalistów film pokazuje okoliczności, w jakich doszło do powstania Izraela. Jego narodziny obwieścił światu 18 maja 1948 roku David Ben Gurion, pierwszy premier.
Holokaust zmienił stosunek świata do projektu państwa izraelskiego. Narody Zjednoczone w poczuciu wyrównywania krzywd przyznały terytoria nowemu krajowi. Dla Izraelczyków był to dzień triumfu, na który czekali wiele lat. Już w 1897 roku europejscy syjoniści postanowili założyć w Palestynie państwo żydowskie. Pierwsi osadnicy zaczęli wtedy napływać w poszukiwaniu swojej ziemi obiecanej.
Początkowo sąsiedzkie stosunki z Palestyńczykami były poprawne. Ale 1948 rok okazał się początkiem krwawej wojny trwającej do dziś. W Strefie Gazy, która stała się dla Palestyńczyków więzieniem, mieszka prawie 1,5 miliona obywateli tego kraju. Większość z nich to uchodźcy, którzy musieli opuścić palestyńskie ziemie zajęte przez Izraelczyków, atakujących Gazę z powietrza i lądu. Palestyńczycy ostrzeliwują izraelskie przygraniczne osiedla. Do pokoju wciąż daleko.

Skradzione Kosovo (2008) - 60 minut
Dokument zabroniony w wielu krajach ze względu na niepoprawne politycznie fakty w nim zawarte.

Sowiecka Historia (2008) - 1,24 minuty
Kontrowersyjny dokument Edvinsa Snore'a opowiada o sowieckim aparacie terroru oraz współpracy między Związkiem Radzieckim i Trzecią Rzeszą przed rokiem 1941. Produkcję sponsorowała Unia na rzecz Europy Narodów. Film to przede wszystkim seria wywiadów z zachodnimi i rosyjskimi historykami takimi jak Norman Davies czy Boris Sokolow, rosyjskim pisarzem Wiktorem Suworowem, dysydentem Vladimirem Bukovskim, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również współtwórcami i ofiarami sowieckiego reżimu. Obraz Snore'a wskazuje na bliskie światopoglądowe, polityczne oraz organizacyjne podobieństwa między nazistowskimi Niemcami a ZSRR przed i we wczesnym stadium II wojny światowej. Przybliża wydarzenia takie jak Wielka Czystka, Wielki Głód na Ukrainie, zbrodnia katyńska, współpraca Gestapo z NKWD, przeprowadzane przez Sowietów masowe deportacje oraz eksperymenty medyczne w łagrach.

Defilada Zwycięzców (2007) - 50 minut
Kto rozpętał drugą wojnę światową? Odpowiedź: Hitler i nazistowskie Niemcy jest, w świetle najnowszych ustaleń, co najmniej niewystarczająca. Zdaniem Wiktora Suworowa, którego publikacje zyskują coraz szersze uznanie wśród historyków, prawidłowa odpowiedź brzmi: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Autorzy filmu prezentują w filmie tezy Suworowa i poddają je weryfikacji. Szukając odpowiedzi na stawiane przez niego proste pytania, docierają do prawdy o roli stalinowskiej Rosji w rozpętaniu konfliktu, którego pierwszą ofiarą była Polska.

Honor generała (2007) - 53 minuty
Postać generała Stanisława Sosabowskiego jest bliższa Holendrom niż młodym Polakom. To Holendrzy przywrócili mu i jego brygadzie honor. Ale wydarzyło się to dopiero u progu XXI wieku. W czasach powojennych był przez 5 dni w tygodniu prostym Stanem, szeregowym pracownikiem w fabryce, a tylko podczas weekendów w czasie spotkań kombatanckich zakładał mundur polskiego generała. Jakich działań było trzeba, by generałowi pośmiertnie przyznać holenderski Order Brązowego Lwa, a królowa Beatrix odznaczyła najwyższym holenderskim odznaczeniem wojennym - Orderem Wojskowym im. Króla Willema I - sztandar jego brygady? O tym opowiada ten film.

Mur berliński (2007) - 44 minuty
Film o murze berlińskim pokazujący jego dzieje w pigułce, od powstania do zburzenia.

Słowa Prawdy (2006) - 58 minut
Film przedstawia bohaterów sierpnia 80 w Polsce, ujawnia początki Solidarności i prawdę o tamtych wydarzeniach sięgając do wspomnień naocznych świadków. Po raz pierwszy pokazany został na Festiwalu Obywatela w Łodzi 17 czerwca 2006 r. , stanowi cenny dokument historii najnowszej Polski.

Kadry NSZ (2006) - 78 minut
Film dokumentalny o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych.
Film nie jest produkcją komercyjną .Został zrealizowany własnym sumptem przez pasjonatów historii i idei NSZ .

Śmierć rotmistrza Pileckiego (2006) - 85 minut
Opowieść o losach rotmistrza Witolda Pileckiego - człowieka niezłomnego, jednego z najdzielniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Rzeczpospolitej. Na sali sądowej, w pokojach przesłuchań gabinetach sędziego i prokuratora, w celi więziennej przy Rakowieckiej rozgrywa się tragedia rotmistrza oskarżonego o szpiegostwo na rzecz wrogiego mocarstwa i planowanie zamachów na wysokich urzędników państwowych.
Skatowany przez oprawców UB, jest cieniem dumnego oficera, ale nie daje się złamać. Do końca, w pokazowym procesie, stara się osłaniać innych oskarżonych i pozostaje wierny temu, co uważał za najważniejsze: Bogu, Honorowi, Ojczyźnie.

Słowa prawdy (2006) - 60 minut
Film przedstawia bohaterów sierpnia 80 w Polsce. Ujawnia początki Solidarności, prawdę o tamtych wydarzeniach sięgając do wspomnień naocznych świadków m.in. Joannę i Andrzeja Gwiazdów.
Film swą premierę miał na Festiwalu Obywatela w Łodzi 17 czerwca 2006 r. , stanowi cenny dokument historii najnowszej Polski.

Postęp po szwedzku (2005) - 25 minut
Program Frondy o upadku znaczenia rodziny w Szwecji. Pokazane jest podejście Szwedów do mniejszości seksualnych, dzieci, rodziny, pogrzebów. Pokazane jest, jak Szwecja staje się przodownikiem socjalizmu w Europie.

Bezpieka. Pretorianie Komunizmu (2005) część 1 - 52 min., część 2 - 25 min.
Bardzo ciekawy dokument polecam. "Dokument o rządach bezpieki w strukturach komunistycznego państwa. Film jest pierwszą próbą całościowego przedstawienia historii aparatu bezpieczeństwa".

Jeden dzień w PRL (2005) - 58 minut
Film w chronologiczny sposób - od poranka do nocy - ukazuje nam jeden zwykły dzień w Polsce Ludowej. Wtedy wydawało się to szarą codziennością - teraz zaś kamera ukazuje każdy szczegół ówczesnego życia. Film wykonany bez tuszowania lub ubarwiania - co nie zdarza się często, nawet w dokumentach. Realizmu dodają też czytane w tle raporty milicji oraz np. listy do bliskich. Dla starszych pokoleń to film przywołujący dziś nawet nieco zabawne, wspomnienia dla młodszych, nie pamiętających lub wogóle nie znających tamtych czasów, ukazujący w sporej części obraz Polski Ludowej.

Węgry 1956 - nasza rewolucja (2005) - 52 minuty
Wstrząsający zapis zrywu mieszkańców Budapesztu, do którego doszło 23 października 1956 roku. Spontaniczny protest Węgrów inspirowany przez wydarzenia październikowe w Polsce trwał trzynaście dni. Został zdławiony w bezwzględny sposób przez wojska radzieckie. W filmie, obok relacji i wspomnień bohaterów węgierskiej rewolucji, zostały wykorzystane zdjęcia austriackiego fotografa, Ericha Lessinga, ukazujące grozę i wielkość budapeszteńskiego powstania.

Rozkaz - Stan Wojenny (2004) - 24 minuty
Autorzy udowadniają, że władze PRL od początku istnienia „Solidarności” przygotowywały się na walkę z polskim społeczeństwem. Już w czasie fali strajków sierpnia 1980 rozważano możliwość wprowadzenia stanu wojennego w celu powstrzymania niepokojów społecznych i zgaszenia rodzącego się ruchu wolnościowego.

Bitwa o Warszawę - Powstanie w 44. (2004) - 47 minut
"Bitwa o Warszawę - Powstanie w 44" to pierwszy film dokumentalny o tematyce historycznej, zrealizowany w koprodukcji polsko - angielskiej. Reżyserią zajęła się Wanda Kościa, narratorem jest Michał Żebrowski.

Tajna broń Izraela (2003) - 45 minut
Kiedy Mordechaj Wanunu, pochodzący z Maroka Izraelski naukowiec zatrudniony w Dimonie na pustyni Negew ujawnił, że Izrael posiada broń jądrową, w świecie zawrzało. Dotąd istniały takie domysły, ale pewności nie było. Oficjalnie w tym miejscu była fabryka tekstyliów, a naprawdę wytwarzano tam pluton do produkcji bomby. Film przedstawia zarówno kulisy ujawnienia tej pilnie strzeżonej tajemnicy Izraela, jak i sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie i w USA, wskutek której ujawnienie tej tajemnicy przez Wanunu stało się kwestią światowego bezpieczeństwa. Mordechaj Wannunu za swój czyn został skazany na 18 lat więzienia. Karę odbył w więzieniu Aszkelon. Po opuszczeniu więzienia oświadczył, że nie żałuje swego postępku, bo świat musi wiedzieć o czyhających na ludzkość zagrożeniach.

Gaza: Strefa Śmierci (2003)
Nie wyobrażalny dramat jakiego codziennie doświadczają mieszkańcy Strefy Gazy został ukazany przez pryzmat doświadczeń nie tylko Palestyńczyków, ale także trojga młodych obcokrajowców, którzy zostali brutalnie zabici przez izraelskich żołnierzy za to tylko, że odważyli się zaprotestować przeciwko eksterminacji narodu palestyńskiego…
Film w niezwykle dosłowny sposób pokazuje świat jaki nam europejczykom trudno nawet sobie wyobrazić. Śmierć która jest stale obecna w tym filmie nie jest przypadkowa nie są to przypadkowe ofiary, które jak twierdzi strona izraelska „były w złym miejscu i w złym czasie”. Te ofiary były zabite rozmyślnie i celowo, bo czy 12 letnia Hudet Darweesh, kiedy siedziała w szkolnej ławce ucząc się pisać, też „była w złym miejscu i w złym czasie”? To właśnie kiedy siedziała w szkolnej ławce Izraelski pocisk przeszył jej głowę.
Ten film mówi o rzeczach które nigdy nie powinny mieć miejsca…
Ten film mówi o wydarzeniach w które trudno uwierzyć…
Tego filmu nie zobaczycie w polskiej telewizji…

Tajemnice masakry w Katyniu (2002)- 22 minuty
Krótki dokument w całości zmontowany z archiwalnych nagrań przez które prowadzi nas narrator. Po kolei rozjaśnia nam on sprawę mordu na polskich oficerach w Katyniu. Z publikacji dowiemy się też o próbach zatarcia śladów świadczących o sowieckiej winie (którą próbowano obarczyć hitlerowców). Poruszony został również wątek generała Sikorskiego i jego próby wyjaśnienia okoliczności zaginięcia polskich oficerów. Jak niektórzy historycy domniemają było to powodem tzw. wypadku, który to w historii często spotykał osoby zadające niewygodne pytania.

A potem nazwali go bandytą
(2002) - 55 minut
Bohaterem tego dokumentu Grzegorza Królikiewicza jest Józef Kuraś - "Ogień" - pochodzący z góralskiego silnego rodu. Urodzony w 1915 roku, mieszkał w Waksmundzie. Stał się jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci tamtych stron. Wszystko to zdarzyło się w przeciągu czterech lat (1943 - 1947), kiedy to Jerzy Kuraś stał się najpierw najjaśniejszą, a potem najbardziej posępną legendą Tatr. Zasłynął ze swej ogromnej nienawiści do hitlerowców, którzy zamordowali jego rodzinę. Potem był członkiem AK. Następnie współpracował z ludowcami i zrobił "karierę" w UB. Szybko jednak doszedł do postawy skrajnie opozycyjnej wobec władzy komunistycznej. Do końca życia walczył wraz ze swym oddziałem z władzą ludową. Żył zaledwie 32 lata. Zdradzony przez krajan, otoczony przez wrogów, próbował popełnić samobójstwo. Przewieziony ranny do szpitala, (prawdopodobnie) zażył tam truciznę. Od tamtej pory w Polsce nie wymawiano jego nazwiska. Zapomniano o nim. Choć "Ogień" wciąż nasuwał wspomnienia.

Palestyna - Walka o przetrwanie (2002) - 50 minut
Film przedstawiający tragiczną sytuację Palestyńczyków pod izraelską okupacją. Pokazuje motywy działania palestyńskich terrorystów. Co popycha ich do zabijania siebie i niewinnych ludzi. Autor dociera do ofiar z obu stron "najdłuższej okupacji w dziejach" konfliktu oraz do nielicznych Izraelczyków, którzy mają odwagę otwarcie krytykować działania swojego rządu, zarzucając mu tłumienie krytyki zarzutami o antysemityzm.

Mistrzowie zła - Stalin (2001) - 23 minuty
„Mistrzowie zła” to ciąg krótkich filmów dokumentalnych dotyczących najbardziej znanych okrutników. Ten wyemitowany na stacji „Discovery” film to biografia w pigułce zawierająca w sobie najważniejsze fakty.
Ciekawym wątkiem jest przestępcza przeszłość Stalina również ukazana w filmie. Rabował on banki, dokonywał licznych oszustw. Można rzec – któż inny niż zbrodniarz miałby z kogoś takiego wyrosnąć. W filmie poznajemy fakty z życia dyktatora, od czasów stania się najważniejszym człowiekiem w ZSRR po śmierci Lenina do czasu śmierci. Jego okrucieństwo, paranoje, zakłamanie.

17 września. Portret jednego dnia
(2000) - 25 minut
Autor dokumentu podjął się przedstawienia, jak wyglądał 17 września 1939 roku. Przez ponad 40 lat o dacie tej w Polsce nie można było mówić otwarcie i rzetelnie. Twórca filmu zebrał relacje z ponad sześćdziesięciu strażnic Korpusu Ochrony Pogranicza na całej długości granicy polsko-sowieckiej. Odwiedził również wsie i miasteczka, do których najpierw wkraczała Armia Czerwona. Film przypomina również dramat, jaki rozegrał się na szosie zaleszczyckiej.

Bezpieka 1944 - 1956 (1997) Część 1 - 48 min. Część 2 - 45 min. Część 3 - 44 min.
4 stycznia 1944 roku oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granicę Rzeczpospolitej i rozpoczęły wyzwalanie Polski spod okupacji niemieckiej. Wkrótce też rozpoczęły się działania mające na celu zapewnić nowej władzy powodzenie w sprawowaniu rządów. Film prezentuje metody pracy polskiej bezpieki.

Cios w plecy (1997) - 50 minut
Film jest udaną próbą całościowego przedstawienia podłoża, przebiegu i następstw napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Zawiera wiele wstrząsających, nigdy w Polsce nie publikowanych, archiwalnych zdjęć filmowych i fotograficznych, pokazujacych propagandę i antypolskie działania ZSRR, podjęte zaraz po przegranej wojnie 1920 roku, a następnie zbrojną agresję i represje wobec obywateli Rzeczpospolitej. Autor filmu wykorzystał również nie znane zdjęcia przedstawiające wymierzone przeciw Polsce współdziałania Niemiec i ZSRR oraz dokumenty i relacje pokazujące przebieg walk z radzieckim najeźdźcą na froncie i w podziemiu.

Nocna Zmiana (1994) - 60 minut
Film ten opowiada o wydarzeniach związanych z wykonaniem uchwały lustracyjnej przez szefa MSW Antoniego Macierewicza 4 czerwca 1992 r. Dzięki sensacyjnemu zapisowi tajnych narad, które odbyły się tuż przed obaleniem rządu Jana Olszewskiego, na chwilę odsłonięta została kurtyna ukazująca prawdziwe oblicze sceny politycznej III RP. Film Jacka Kurskiego to brutalna prawda o zdradzie narodowych interesów i degeneracji części elit politycznych, demaskacja najbardziej zakłamanego wydarzenia najnowszej historii Polski. Film kultowy. Najlepszy polski dokument po 1989 roku i "lektura obowiązkowa" dla ludzi pragnących poznać prawdę o Polsce bez fikcji.

Usłyszcie mój krzyk (1991) - 46 minut
Film opowiada o Ryszardzie Siwcu, 59-letnim urzędniku z Przemyśla, który 8 września 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu, dokonał aktu samospalenia, oblał się benzyną (lub rozpuszczalnikiem) i podpalił na znak protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Ciężko poparzonego przewieziono do Szpitala Praskiego, gdzie zmarł. Film kończy wstrząsająca 7-sekundowa sekwencja archiwalna pokazująca płonącą "żywą pochodnię".

Jak napaść na państwo - Jurij Bezmienow (1983) - 65 minut
Nadal wierzymy, że w 1989 odzyskaliśmy wolność, a komunizm upadł. Nic nie odzyskaliśmy. Wróg po prostu zmienił metodę walki z nami. JESTEŚMY W STANIE WOJNY I NIE MAMY O TYM ZIELONEGO POJĘCIA! Tzw. transformacja ustrojowa, zainicjowana w 1989 r., to nic innego, jak powolny proces zwany "przewrotem ideologicznym", wypróbowany na Zachodzie, składający się z 4 etapów: "demoralizacji", "destabilizacji", "kryzysu" i "normalizacji". Jego skuteczność polega jednak na tym, że ofiara do samego końca nie chce uwierzyć, że jest poddana CELOWEMU PROCESOWI TRWAŁEJ ZMIANY MENTALNEJ. Wykład Jurija Bezmienowa, pozwala zrozumieć dzisiejszą sytuację w Polsce.

Im Wald von Katyn (W lesie katyńskim)
(1943) - 8 minut
Nagrania archiwalne z pierwszej ekshumacji zwłok pomordowanych w Katyniu oficerów oraz kapelanów. Warto zwrócić uwagę na to, że już w 1943 roku znano prawdę na temat tamtejszych zbrodni na narodzie polskim. Niestety, przez wiele lat ta prawda była ukrywana przez komunistyczną władzę w Polsce. Do dnia dzisiejszego Rosja nie przeprosiła narodu polskiego za te oraz inne zbrodnie, podobnie jak i do dnia dzisiejszego osoby odpowiedzialne za cenzurowanie sprawy Katynia cieszą się poważaniem wśród niektórych grup społecznych, a ich następcy zajmują eksponowane stanowiska.

Zniesławienie - izraelskie przedpoborowe wycieczki do Polski - 80 minut
Film „Zniesławienie” izraelskiego Żyda Yoava Samira opisuje funkcjonowanie największej na świecie organizacji walczącej z tzw. antysemityzmem – Ligi Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) Abrahama Foxmana.
"..Yoav Shamir, autor tego filmu, będąc Izraelczykiem, zdołał przeniknąć do ADL (Anti-Defamation League -- Liga Przeciwko Zniesławianiu) Abe Foxmana. Udało mu się nawet dołączyć do „międzynarodowej misji" Foxmana. Shamir podążył również za wycieczką izraelskiej szkoły średniej do Oświęcimia. Przedstawia nam intymny materiał filmowy, pokazujący izraelską młodzież poddawaną indoktrynacji -- prowadzącej do zbiorowego strachu i całkowitej neurozy -- tuż przed ich wstąpieniem do IDF (Izrael Defence Forces -- Siły Obronne Izraela).
Ogólny obraz, z którym pozostawia nas film, jest co najmniej groteskowy. Film szczegółowo opisuje agresywne, wulgarne, zorganizowane podsycanie strachu u Izraelczyków i syjonistycznych Żydów. „Jesteśmy wychowywani tak, aby wierzyć, że jesteśmy nienawidzeni" -- mówi uczennica izraelskiej szkoły średniej w drodze do obozu koncentracyjnego. "W ADL wreszcie możemy być Żydami" -- mówi starsza amerykańska Żydówka.
Shamir daje nam możliwość zobaczenia, jak źle zachowują się młodzi Izraelczycy w Polsce. Zobaczycie ich pogardę wobec miejscowej ludności i brak szacunku dla Polaków i polskich instytucji. Możecie też zobaczyć Izraelczyków przypisujących innym swoją własną nienawiść. Z jakiegoś powodu są przekonani, że wszyscy są tak samo bezlitośni, jak oni sami. Izraelskie dzieciaki są przesiąknięte strachem, a mimo to dobrze się bawią. Możecie obejrzeć jak urządzają sobie imprezę, tańcząc w autobusie w drodze do Oświęcimia. Możecie zobaczyć, jak przegryzają chipsy podczas oglądania w telewizji wycieńczonego więźnia obozu koncentracyjnego pijącego swoją rozwodnioną zupę.
Shamir udostępnia nam niezwykłe zdjęcia ukazujące Abe Foxmana ze światowymi liderami. Szef ADL dumnie nalega na sprzedaż swojego ulubionego produktu. Shamir przedstawia ofertę ADL prostymi słowami. "My (ADL) będziemy waszymi sojusznikami w amerykańskim Kongresie, a w zamian chcemy jedynie, żebyście razem z nami walczyli z antysemityzmem". Shamir zdaje sobie sprawę, że jeśli Foxman i ADL mogą zagwarantować swobodny dostęp do amerykańskich przedsionków władzy, to znajduje tu zastosowanie "antysemickie" przesłanie analizowane w "Protokołach Mędrców Syjonu" powinno być otwarcie przedyskutowane.
Możemy zobaczyć, jak Foxman i jego międzynarodowa misja rozmawiają z ukraińskim prezydentem zapewniając go, że ADL może z łatwością pomóc mu w Ameryce, jeśli tylko nie będzie on „porównywał Holokaustu z Hołodomorem (Wielkim głodem na Ukrainie, ukraińskim Holokaustem)". „Jeśli dokonałby pan takiego porównania, przyniosłoby to odwrotny skutek" -- powiedział Foxman do ukraińskiego przywódcy.
Można by się zastanawiać, jak to się stało, że Foxman, który zarabia na życie dzięki żydowskim tragediom, tak niechętnie widzi Ukraińców rozmyślających nad ich własną przeszłością, czy dzielenie się nią z innymi?
To w istocie dobre pytanie. Myślę, że mamy tu do czynienia przede wszystkim z ideą narodu wybranego. Foxman nie chce, aby jego raison d'tre (racja bytu), tzn. Holokaust, konkurował, był przyćmiony albo nawet kwestionowany przez jakiekolwiek inne ludobójstwo. Nie koniec na tym, gdyż jak potwierdza to w swojej doskonałej książce "Wiek Żydów" profesor Harvardu Yuri Slezkine, żydzi byli w rzeczywistości „gorliwymi stalinowskimi egzekutorami". Bolszewiccy żydzi byli poważnie zamieszani w zbrodnie ludobójstwa przeciwko Ukraińcom i innym narodom. Gdyby ktoś chciał poczytać o „stalinowskich żydach" w syjonistycznych izraelskich mediach, warto zacząć od artykułów Severa Plockera na Ynet.co.il. "Nie możemy zapomnieć, że niektórzy z największych współczesnych morderców byli żydami" -- pisze syjonista Plocker. Abe Foxman musi o tym wszystkim wiedzieć. Obstaje on przy tym, że Ukraińcy nie powinni łączyć swojej przerażającej przeszłości z Shoah, ponieważ wie, że zbyt wielu spośród jego ziomków jest bezpośrednio zamieszanych w zbrodnie przeciwko ukraińskiemu narodowi.."

Nowa cenzura w mediach - 45 minut
W czasach komunizmu istniała cenzura, dziś mamy "wskaźniki oglądalności'. Cenzura służyła ochronie socjalistycznego państwa, zwłaszcza zaś interesom władzy, która "socjalizm budowała". Władza czuła się widać niepewnie, a socjalizm był nader kruchy, skoro cenzura była niezbędna. Niezbędna, ale nie wszechobecna. A dzisiaj...???

Roman Dmowski - niedokończona kariera - 20 minut
Film dokumentalny Leszka Myczki zrealizowany przez TVP poświęcony postaci Romana Dmowskiego, męża stanu, polityka, współzałożyciela endecji. Głos zabierają znani historycy, min.: biograf Romana Dmowskiego prof. Krzysztof Kawalec.


Jeśli uważasz, że jakiś film powinien lub nie powinien znajdować się na tej liście napisz do nas.